Bardzo zachęcam do pochylenia się nad tekstem, który zaczyna się na okładce. Jest dosyć długi, ale bardzo ważny. Rzadko ktoś, tak jak prezes Arche Władysław Grochowski, mówi równie wyraźnie i przyjaźnie o innym sensie niż finansowy prowadzenia przedsiębiorstwa. Mimo 30 lat gospodarki rynkowej ciągle z tym mamy problemy. Politycy potrafią z przekąsem mówić, że bogaci „skądś wzięli pieniądze”. Sugerują nawet, jeśli niekryminalne to przynajmniej nieeleganckie, sposoby tego „brania”. W Polsce nie ma wielkich nierówności materialnych charakterystycznych dla innych krajów postkomunistycznych, ale ciągle można wyczuć podejrzliwość wobec biznesu i biznesmenów. Tymczasem Władysław Grochowski mówi, że przedsiębiorcy tworzą pieniądze tak jak inni muzykę lub obrazy. Hasło firmy Arche: „Łączymy sprzeczności, ufamy wszystkim, zmieniamy siebie” można rozciągnąć na całość życia społecznego i publicznego. Warto ten tekst uważnie przeczytać i trochę zeń zapamiętać. Na pewno się w życiu przyda.

To zbieg okoliczności, ale w tym wydaniu znalazł się też przykład szlachetnych działań ludzi biznesu. Staraniem Fundacji Rodziny Biernackich działa w jednym z dawnych wolskich zbiorników na gaz wystawa polskiej artystki. Przyciąga warszawiaków, zauważyły ją media międzynarodowe, a państwo nie dołożyło do tego ani grosza.

Hasłem reklamowym Grupy Arche prowadzącej 13 atrakcyjnych hoteli w Polsce jest „Bądź patriotą, zostań w Polsce”. Chyba usłyszeli o nim Szwedzi, bo tam promują też turystykę we własnym kraju, w spartańskich warunkach, na łonie przyrody. Polska ma mnóstwo miejsc, które warto odwiedzić i teraz właśnie wszystko do tego skłania, także patriotyzm.

Ci z grubszymi portfelami mogą natomiast rozszerzyć swoje możliwości, kupując apartament lub dom w Hiszpanii. Jesień i zima sprzyjają takim transakcjom.

Zwyczajowo ponawiam prośbę o prenumeratę „High Living” i o zakup książki „Zwycięstwo”. Szczególnie aktualna teraz, w roku 40-lecia powstania „Solidarności”, jednej z najważniejszych dat w historii świata.

Życzę pogodnej i zdrowej jesieni

Tadeusz Jacewicz