Numer 63

Szanowni Państwo!
Gazetowy tytuł brzmiał: „Kanapa nie zapewni nam długiego i dobrego życia”. Wytłuszczony fragment nieco poniżej oznajmiał: „aktywność fizyczna pomoże znacznie wydłużyć i polepszyć nasze życie”. Głęboka mądrość bije z tych słów, więc postanowiliśmy wesprzeć je czynem. Sporą część magazynu poświęcamy sugestiom co do podjęcia aktywności fizycznej, która jest nie tylko zdrowa i dostępna dla wszystkich, ale także bardzo elegancka towarzysko i nowoczesna. Chodzi o grę w golfa. Jest rzeczą zdumiewającą, że ten niezwykle popularny na świecie sport, który jest jednocześnie ważnym składnikiem stylu życia i fundamentem kontaktów towarzyskich, jest w Polsce taki rachityczny. Mamy znacznie mniej golfistów i pól golfowych niż kraje wielokrotnie od nas mniejsze. Dlaczego tak jest? Przyczyny obiektywne to wysokie podatki i brak zainteresowania samorządów, ale główny powód tkwi w naszym nastawieniu do golfa. Uważamy go za sport snobistyczny, drogi i elitarny, niemal tak jak polo. Fałszywa opinia, którą trzeba szybko zrewidować, o co apelują świetni golfiści, współautorzy materiału Wojciech Pasynkiewicz i Jacek Socha oraz niżej podpisany. Warto przeczytać i rozejrzeć się za najbliższym polem golfowym lub przynajmniej driving rangem, czyli terenem treningowym. Skoro mówimy o elegancji i życiu towarzyskim na wysokim poziomie, zalecam lekturę „Angielskiego sezonu”. Artykuł przedstawia główne punkty sezonu towarzyskiego w Anglii. Ma ona sporo kłopotów ze sobą, Brexitem i sojusznikiem zza oceanu, ale w tych sprawach potrafi trzymać fason. Jeśli ktoś chce się zanurzyć w snobistycznych rozrywkach, za którymi stoi wielowiekowa tradycja, powinien zaplanować wyjazd na Royal Ascot, do Wimbledonu czy na regaty w Henley. Kosztowna to przyjemność, ale czegoś takiego nigdzie na świecie się nie uświadczy.
Z bólem serca napisałem artykuł o przegranej Lewandowskiego na mundialu i mam nadzieję, że przekuje on doświadczenia ostatnich miesięcy na nową strategię własną. Miłośników samochodu Porsche zainteresuje wywiad z człowiekiem, który wie o nich wszystko. Entuzjastów piękna i bezpiecznej inwestycji kieruję do materiału o kamieniach szlachetnych.
Wszystkich natomiast namawiam do opłacenia prenumeraty wydania papierowego magazynu lub wersji elektronicznej oraz zakupu książki „Zwycięstwo”.
Wyrazy szacunku i najlepsze życzenia


63-renaissance