Wielkiej koniunktury w nieruchomościach nie ma teraz w żadnym z krajów europejskich. Z wyjątkiem Hiszpanii, szczególnie jej południowego wybrzeża. Transakcji sprzedaży i kupna jest coraz więcej, co można z przyjemnością zauważyć. Bardzo aktywnie zachowują się na rynku Polacy. Jest ich tam coraz więcej, w niektórych restauracjach czy sklepach Marbelli polski można równie często usłyszeć jak angielski.

Wprawdzie przez cały marzec na południu Hiszpanii było niewiele cieplej niż w Polsce, ale świeża, dodatkowo pobudzona przez zimowe deszcze zieleń i wszechobecność kwiatów sprawia, że pobyt tutaj skłania do radości życia i uśmiechu. Jeśli do tego dodamy bardzo wygodne apartamenty i domy, nader często wręcz luksusowe, świetnie położone, z widokami na Morze Śródziemne i góry, to południe Hiszpanii wydaje się naturalnym wyborem do spędzania długich wakacji. Lub nawet zamieszkania na stałe, co wielu ludzi pracujących zdalnie przy użyciu techniki cyfrowej chętnie czyni.  Zacytuję amerykańskie powiedzenie, że Hiszpania „is the place to be” (Hiszpania jest miejscem, w którym trzeba być).

Słuszność tej oceny potwierdziło w 2024 roku kilka tysięcy Polaków. Zakupili oni 4200 apartamentów i domów, a w oficjalnych rejestrach hiszpańskich zajmują 4. miejsce. Na pierwszym wciąż jest Wielka Brytania, której obywatele po brexicie cieszą się znacznie mniejszą skalą przywilejów i korzyści niż Polacy, ale ciągle kochają Hiszpanię. Następne miejsca mają Niemcy i Maroko. Polacy od niedawna odkryli zalety posiadania tutaj nieruchomości. W latach 2017-2021 kupowano 200-250 lokali kwartalnie. W trzecim kwartale 2024 ten wskaźnik sięgnął natomiast 1300 mieszkań i domów.
Najprostszym wytłumaczeniem tego zjawiska jest chęć uzyskania lokum w bezpiecznym miejscu, oddalonym od konfliktów i wojny. To ważki argument, bo zapewnienie bezpieczeństwa sobie i rodzinie musi być dla każdego priorytetem. Ale są też inne argumenty przemawiające za zakupem nieruchomości w Hiszpanii. Atmosfera życia tutaj jest wspaniała, nie tylko z uwagi na wyjątkowo przyjazną przyrodę i łagodny klimat. Hiszpania w ciągu ostatniego 20-lecia dokonała ogromnego skoku cywilizacyjnego. Poziom usług publicznych, sprawność funkcjonowania państwa, doskonała oświata i opieka zdrowotna bardzo podnoszą jakość życia. Zmieniają też, zdecydowanie na korzyść, strukturę kontaktów rodzinnych i towarzyskich. Możliwość zaproszenia osób bliskich i satysfakcja z tego, co tutaj przeżywają, umacnia i pogłębia te więzi. W dzisiejszym chaotycznym i skonfliktowanym świecie, pełnym zagrożeń i niepokojów, to są wielkie zalety.

Skontaktujcie się więc z nami. Mamy ogromne doświadczenie, wielki wybór nieruchomości, zapewniamy pewność i bezpieczeństwo prawne. Pomożemy Wam jak najszybciej być tutaj u siebie.

Christopher Clover
dyrektor generalny